Hobbes: Lektura bardzo uzupełniająca

15 stycznia 2012 16:330 komentarzy

Douglas J. MacEachin
Amerykanski wywiad
i konfrontacja w Polsce 1980-1981″
tyt. oryg.: U.S. Intelligence
and the Confrontation in Poland, 1980-1981
REBIS, Poznań  2011
przeł.: Katarzyna Bażyńska-Chojnacka
i Piotr Chojnacki.

      Człowiek pracujący w biznesie wywiadowczym przez 30 lat, ma dużą szansę wyzbycia się zbędnego filozofowania, barokowych metafor i dygresji w swoim słowie mówionym i pisanym. Nie ma też u niego miejsca na gawędy, emocjonalne wywody i dramatopisarstwo. Miłośnicy wartkiego i kolorowego języka polskiego z esejów Jasienicy, Mackiewicza czy wspomnień Kisiela srodze się zawiodą. I taka jest właśnie kolejna pozycja REBISu p/t „Amerykański wywiad i konfrontacja w Polsce 1980-1981” autorstwa Douglasa J. MacEachlina, byłego pracownika CIA, który dosłużył stanowiska zastępcy dyrektora ds. wywiadu. Ciekawe, książka została wydana w 2002 roku, więc na polskie wydanie, czekaliśmy niemal 10 lat.

      Zaczyna się od trzęsienia ziemi 1 lipca 1980 roku, od tego że ludziom w Polsce znowu bez uprzedzenia zdrożało żarcie (tak jak w grudniu 1970 i tak jak w Radomiu w 1976 – zastanawiające jak to ludzie potrafią jednak dużo znieść, jeśli tylko dać im się najeść i umożliwić prokreację), dalej napięcie rośnie. Metodycznie , szczegółowo a zwięźle,  prawie beznamiętnie przedstawiona chronologia wydarzeń- właśnie tak jak na filmach szpiegowskich, szpece wywiadu referują kolejny kryzys Gene Hackmanowi po raz kolejny grającemu prezydenta USA.

      No to, dlaczego wielkie Stany Zjednoczone mając satelity, najpotężniejsze służby wywiadowcze, armię analityków, technologię z Gwiezdnych Wojen, nie przewidziały przerwy  w emisji Teleranka 13 grudnia 1981 roku? Ba! Jakby nabrały wody w usta i nie bąknęły ni sylaby, mimo że wiedziały wszystko o planach wprowadzenia stanu wojennego od pułkownika Kuklińskiego, a także wiedziały, że wierchuszka PRLu wiedziała, że oni już  wiedzą.

      Wszystko to zadziało się, pomimo opisanej ze szczegółami świetnej pracy analitycznej, doskonalonych wciąż procesów i procedur, obiegu dokumentów, łańcucha powiadomień, ochrony i klasyfikacji informacji i koordynacji wielu amerykańskich ośrodków wywiadowczych.

       Autor przyznaje, że z podobnych powodów,  Stany zostały nieco zaskoczone przez inne krytyczne wydarzenia burzliwych lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia – wojnę Yom-Kippur, wybuch rewolucji islamskiej  w Iranie i interwencję ZSRR w Afganistanie. Nie mniej jednak, poznajemy główne tegoż stanu i postępowania przyczyny.

      Wiele zostało powiedziane na ten temat, jeszcze więcej przelano na papier i ten wydawniczy i ten gazetowy. Niniejszą pozycję można szczególnie polecić wszystkim osobom, które dopiero chciałyby się zapoznać z krajowymi wydarzeniami lat 1980-1981. Właśnie ze względu na precyzję,   zwięzłość i chronologiczną konstrukcję tej książki. Będzie to też  doskonała lektura uzupełniająca dla wszystkich zainteresowanych technikami i metodami analiz wywiadowczych, a także tym kawałkiem historii najnowszej naszej nieszczęśliwej ojczyzny, bo opisana z punktu widzenia mocarstwa, dla którego Polska była (i jest!) tylko kartą w rozgrywce z innym mocarstwem.

Hobbes

Tags:

Zostaw odpowiedź