Damian Kozik: By praca lżejszą była – z pomocą Kerry’ego Gleesona

15 grudnia 2011 14:090 komentarzy

Kerry Gleeson
Zrób to od razu. Program osobistej efektywności”
tyt. oryg.: The Personal Efficiency Program
tłum.: Anna Zdziemborska
Rebis, Poznań 2011

     Autor książki Kerry Gleeson  jest założycielem Institute for Business Technology (IBT), International. IBT jest reprezentowana w wielu krajach świata, także w Polsce. Mister Gleeson jako sumienny pracownik firm zajmujących się sprzedażą i marketingiem, pnąc się na kierownicze stanowiska postanowił osiąść w Sztokholmie, gdzie wpadł na wizjonerski pomysł. Założył firmę konsultingową i rozpoczął współpracę z kilkoma dużymi instytucjami finansowymi w Skandynawii. Wówczas stwierdził, że jego klienci często nie mogą sobie poradzić z szybką realizacją programów marketingowych. Aby rozwiązać ten problem, rozwinął unikalne podejście do zarządzania określeniem o nazwie Osobisty Program Efektywności (PEP). Po ogromnym sukcesie związanym z jedną ze skandynawskich firm, w której wyszkolił 5000 managerów. Kerry Gleeson został zatrudniony przez wiele największych korporacji na świecie w celu rozwiązania problemu z osobistą produktywnością i zmianą zachowania. Unilever, Lloyds Bank, General Motors, Philips Electronics i setki najlepszych firm wdrożyły techniki Osobistego Programu Efektywności i aplikacje dopasowane do koncepcji PEP. w 1983 roku Gleeson założył Institute for Business Technology i wprowadził na rynek Program Osobistej Efektywność i inne usługi ukierunkowane na zwiększenie wydajności pracowników umysłowych. Spędził 20 lat podróżujące w całej Europie, Azji Południowo-Wschodniej i Ameryce, utworzenia międzynarodowej sieci firm pod patronatem IBT. O Kerrym Gleeson i jego pracy napisano setki pozytywnych artykułów w takich publikacjach jak Success Magazine,  The Washington Post, The Wall Street Journal i Financial Times. Gleeson jest autorem dwóch bestsellerów, Osobisty Program Efektywności – Jak wykonać więcej pracy w krótszym czasie i The High-Tech Osobisty Program Efektywności – Organizowanie zasobów elektronicznych, aby zmaksymalizować czas i efektywność, opublikowane przez John Wiley & Sons. Z prawie miliona egzemplarzy w druku, książki zostały przetłumaczone i wydane w 18 językach, zaś pan Gleeson został członkiem wielu organizacji. Kerry Gleeson mieszka w Boca Raton na Florydzie z rodziną. Lubi prowadzić działalność gospodarczą, identyfikować i rozwiązywać problemy firm i realizacji rozwiązań tych problemów – w szczególności w różnych kulturach na całym świecie. Jego celem jest budowa i utrzymanie firm, przeprowadzając w nich rewolucję.

     „Zrób to od razu. Program osobistej efektywności” to ciekawa, przyjazna i dogłębnie szczegółowa książka. Autor dzieli książkę na wiele etapów, które trzeba przejść. Głównym wątkiem poruszanym w tej, książce, która jest nazywana poradnikiem biznesowym, wcale nie musi być tylko i wyłącznie dla biznesmanów czy osób pracujących w biurze. Dotyka ona między innymi organizacji na miejscu pracy, problemu lenistwa i odkładania spraw na później, zaś te sprawy wcale nie są takie trudne jak się je widzi. Książka ma wiele ilustracji przedstawiające sytuacje biurowe, jak się zorganizować, żeby nie zginąć na własnym, jak także na obcym miejscu pracy w tej samej firmie. Autor ukazuje także pewne techniki, które podczas jego pracy robią istną rewolucję w firmie, w jakiej przeprowadza szkolenia. Interesuje mnie stwierdzenie, że biurowe nawyki powinny być tak oczywiste jak poranne mycie zębów i myślę, że jest to szczerozłota prawda.

     Program Osobistej Efektywności to elementarz dla osób, które przede wszystkim chcą:

– Wykorzystać najskuteczniejszy i najprostszy system przechowywania i opracowywania danych;

– Się wykazać na zebraniach w firmie i być najlepszym ich uczestnikiem;

– Walczyć z zakłóceniami w środowisku pracy, które może zdezorganizować wszystkie plany;

– Wykonywać skutecznie powierzone im zadania oraz planować realne plany do wykonania;

– Efektywniej pracować, ale także chcą organizować czas tak by jak najmniej spędzać czasu w pracy i robić coś co ich interesuje;

– Być biegłym w ówczesnej elektronice, która pomaga w organizacji i nie tylko;

– Prowadzić do tego by komunikacja w firmie była na najwyższym poziomie.

      Wachlarz jest naprawdę szeroki, jeżeli chodzi o same zadania i wytyczne sugerowane w tej niepozornie małej i poradnikowej książeczce pełnej obrazków, które mają wszystko objaśnić. Opisy powtarzają się, co pozwala na szybsze przyswojenie każdego z działów, co z pewnością jest przydatne dla wielu zdezorganizowanych ludzi. Książka nie jest ani wtórna, ani trudna, ani nawiedzona. Jest po prostu dobrym poradnikiem, częścią pracy wykształconego człowieka, jakim jest Kerry Gleeson, który obserwując wiele rynków pracy, teraz chce pomóc polskim pracownikom. Czytając tę książkę nauczyłem się z pewnością wielu rzeczy w życiu osobistym, co utwierdza mnie w tym, że ta książka nie musi być wcale dla kogoś, kto jest pracownikiem biurowym. Bo jak by się na to nie patrzyło to książkę można przekształcić np. na studencką organizację, w której co prawda nie ma szefa, biura, korporacji, ale jest uciekający czas, dezorganizacja, odkładanie wielu rzeczy na później, jak to się w naszej Polskiej rzeczywistości utarło. W życiu prywatnym zdarza mi się często samemu popełniać błędy poruszane w tej książce oraz jak by nie patrzeć, znam wielu ludzi, którzy mają problem z organizacją swojego czasu, odkładają wiele rzeczy na później myśląc, że są one za trudne, by je zrobić teraz, za chwilę, bo zajmą dużo czasu. Później cofają się do tego i nie wiedzą po raz kolejny, co z tym zrobić. Czytając  „Zrób to od razu. Program osobistej efektywności” zauważyłem tylko jeden błąd autora, teoretycznie może to być bardziej elementarz dla osób, które już słyszały o tych metodach lub znają osoby, które je stosują bo niestety, ale jeżeli ktoś nie ma czasu, jest zniechęcony i zdezorganizowany, a codzienne życie nie pozwala na prywatne przyjemności to jak ta osoba znajdzie czas na przeczytanie tego poradnika?  Z ręką na sercu polecam tę książkę każdemu, kto ma jakiekolwiek kłopoty ze zorganizowaniem swojego planu codziennego, warto choćby podczas powrotu do domu złapać za książkę i przeczytać jeden rozdział i się zarazić, by przeczytać to dzieło do końca.

Damian Kozik

Biografię przetłumaczono i zredagowano dzięki stronie: http://www.spoke.com/info/p5oScj4/KerryGleeson

Tags:

Zostaw odpowiedź