Netkultura poleca: AfryKamera VII Festiwal Filmów Afrykańskich!
AfryKamera
VII Festiwal Filmów Afrykańskich
19-26 kwietnia 2012
www.afrykamera.pl
Od 19 do 26 kwietnia w Warszawie VII AfryKamera – Festiwal Filmów Afrykańskich, jedyny w Polsce festiwal pokazujący Afrykę, jej kulturę i przede wszystkim kinematografię z perspektywy samych Afrykanów.
Start w czwartek 19 kwietnia o godz 20:00 w warszawskiej Kinotece.
Jeszcze w kwietniu filmy ruszą w Polskę w ramach tzw. AfryKamera Repliki:
do Gdańska (Kina Kameralne) w dniach 19 do 22 kwietnia,
do Poznania (Kino Muza i Kino Rialto) w dniach 23 do 29 kwietnia,
do Krakowa (Kino Pod Baranami) w dniach 23 do29 kwietnia,
a w maju i w czerwcu pokazy odbędą się jeszcze w Białymstoku, Wrocławiu, Lublinie, Koninie i Katowicach.
Festiwal został poszerzony o nowe kanały dystrybucyjne. Wybrane filmy widzowie w całej Polsce będą mogli obejrzeć dzięki serwisowi filmowemu Iplex.pl.
Festiwal został podzielony na kilka sekcji:
RYTMY AFRYKI – prezentacja dokumentów muzycznych, m.in. The Creators reż. Laura Gamse, Jacques de Villiers. Film opowiadający historię muzyków z RPA, którzy poprzez swoją twórczość starają oswoić trudną rzeczywistość, w jakiej przyszło im żyć.
AFROSELEKTA – najlepsze filmy z czarnego kontynentu. Obejrzeć można pierwszy afrykański film nagrodzony na MTV Movie Awards 2011, pełne afrykańskiego rytmu kino akcji Viva Riva! reż. Djo Tunda Wa Munga. Film zdobył 6 statuetek afrykańskiego Oscara (African Movie Academy Awards). Polecamy także Lucky reż. Avie Luthra, świeży i wzruszający film.
GLOBAL AFRYKA – pokazy filmów z afrykańskiej diaspory, m.in. Kinyarwanda reż. Alrick Brown, wielowątkowa opowieść o miłości kobiety z plemienia Tutsi oraz mężczyzny z Hutu, którzy rozwijają swój związek mimo konfliktu. Film obsypany nagrodami, zdobył m.in. Nagrodę Publiczności na Festiwalu Sundance 2011. W ramach tego bloku także film Restless City w reż. Andrew Dosunmu, niezwykle intensywna wariacja na temat amerykańskiego snu, fascynujący wgląd w kulturę i społeczność, która przez obojętnych nowojorczyków postrzegana jest bardzo powierzchownie. Bez ulegania sentymentalizmowi, scenarzysta obnaża wyobcowanie i walkę o przetrwanie społeczności senegalskich. Film znalazł się w 2011 roku w selekcji Next na festiwalu Sundance i wyjechał z bardzo pozytywnymi recenzjami.
ARYKA KOBIET – polecamy szczególnie film otwarcia Asmaa, należący do nowej fali egipskiego kina. To niezwykle poruszająca historia dotykająca odważnie tematu tabu, jakim jest AIDS w świecie arabskim. Polecamy też poetycką historię Ramata w reż. Léandre-Alain Baker. W roli głównej wystąpiła, zmarła w tajemniczych okolicznościach, modelka Katoucha Niane. Była jedną z pierwszych sławnych supermodelek z czarnego lądu, twarzą Yves Saint-Laurent i Christian Lacroix. Po zakończeniu kariery założyła stowarzyszenie walczące przeciw klitoridektomii (zabiegowi polegającemu na usunięciu łechtaczki), praktykowanej w niektórych krajach afrykańskich. Jest autorką autobiografii W moim ciele
KOUYATE – dzień poświęcony Sotigui Kouyaté, aktorowi pochodzącemu ze starożytnego rodu griotów, zmarłemu w 2010 roku. Smukły i wysoki emanował dostojnością i mądrością minionych. Jedna z największych inspiracji aktorskich Petera Brook’a, grał m.in. u boku Andrzeja Seweryna w Mahabharata, a słynna adaptacja teatralna Thierno Bokar powstała z myślą o wielkim Malijczyku. W 2009 roku zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu Berlinale przyznawanego dla Najlepszego Aktora (za film London River). Wśród filmów m.in. na poły biograficzny obraz Keita! Dziedzictwo griota w reżyserii syna aktora, Dani Kouyaté.
AFROKIDS – w tym roku dla najmłodszych widzów przygotowano pieczołowicie wyselekcjonowany set krótkich filmów i animacji. Warto pokazać dziecku pełen magii świat Afryki.
KRÓTKIE METRAŻE – dzięki nim możliwe jest zwiedzenie całego kontynentu wzdłuż i wszerz od Algierii czy Maroka, poprzez Kongo i Rwandę, kończąc na Namibii czy Mauritius. Krótki metraż w Afryce przechodzi obecnie swoisty renesans i spośród ponad 150 filmów przesłanych do tegorocznej selekcji wybrano 18 najlepszych, w tym Najlepszy Afrykański Krótki Metraż na zeszłorocznym FESPACO Garagouz, reż. Abdenour Zahzah (Algieria) przepiękny, a zarazem szokujący Mokhtar, reż. Harima Ouardiri (Maroko) czy przezabawne Made in Mauritius, reż. David Constantine (Mauritius) i Dirty Laundry, reż. Stephen Abbott (RPA). Wśród tytułów wiele zdobywców prestiżowych nagród.
Jak co roku publiczność będzie głosowała na najlepszy film festiwalu. Ten, który zdobędzie najwięcej głosów, otrzyma nagrodę: ZEBRA 2012. Wśród głosujących rozlosujemy roczne prenumeraty magazynu National Geographic Traveller.
Pierwszy raz w historii festiwalu zostaną docenieni polscy twórcy filmowi i podróżnicy, którzy pokazują kontynent afrykański w swoich dokumentach. W związku z coraz większym zainteresowaniem tematem Afryki przez filmowców polskich, najlepsi zostaną nagrodzeni w ramach specjalnego wydarzenia Nasz Afrykański Obiektyw. I Afropolskie Nagrody Filmowe.
Pokazom towarzyszyć będą spotkania z autorami filmów oraz debata o polskim doświadczeniu Afryki. Szczególnie polecamy pokazy slajdów z ekscytującej podróży po Nambii autorstwa Anny Olej Kobus i Krzysztofa Kobus 22 kwietnia (niedziela) g. 15:00 oraz fotograficzne zapiski z podróży Pawła Kilena 25 kwietnia (czwartek) g. 19:00, który zwiedził Afrykę na rowerze. Między filmami w Sali kinowej będzie prezentowany fotoreportaż Inne oblicze Konga Katarzyny J. Kowalskiej, reporterki związanej z redakcją Panorama w TVP 2, podróżniczki z zamiłowania. Jest autorką reportaży m.in. z Bangladeszu i Demokratycznej Republiki Konga.
Ponadto pokazy specjalne odbędą się w Staromiejskim Domu Kultury i będą to pokazy filmów: Kamerun: Autopsja niepodległości, 17.04 godz.19:00, Urywki innego życia, 22.04 godz.17:00 oraz krótki metraż Kacpra Czubaka 18 KG połączony z dodatkowym pokazem wywiadu z reżyserem. Wstęp na pokazy w Staromiejskim Domu Kultury jest WOLNY!
Ostatniego dnia festiwalu, 26 kwietnia, pokazane zostaną wybrane filmy. Jury i publiczność wybiorą zwycięzców.
Szczegóły programowe i opisy filmów na stronie: www.afrykamera.pl
A w Netkulturze szczegółowy program projekcji w dziale WYDARZENIA
Festiwal AfryKamera gorąco polecamy!
O NARODZINACH, IDEI I PROBLEMACH Festiwalu kilka miesięcy temu pisał u nas Przemek Stępień – dyrektor artystyczny AfryKamery.
Gorąco polecamy jego wypowiedź!
Brak komentarzy