Zapylajmy! Czyli Netkultury nr 5.
Ach! Wiosna w pełni – jak powiedział niezmordowany Sekretarz Redakcji odgarniając we Wrocławiu śnieg z samochodu. Mimo anomalii pogodowych, które, jak nam tłumaczą uczeni klimatolodzy, są całkiem normalne, wszystko zieleni się, kwitnie i pyli na potęgę.
Gdy tylko otrzemy łzy z zaczerwienionych oczu i odetchniemy głęboko po kolejnym kichnięciu, ujrzymy cudowną wiosenną krzątaninę, usłyszymy wrzask ptasząt, basowy odgłos lotu majowych chrabąszczy a przede wszystkim radosne bzyczenie spracowanych pszczół, które niezmordowanie zbierają kwiatowy nektar niosąc przy tym pyłek ku czekającym z niecierpliwością pręcikom.
Tak dzięki ich trudowi rozkwitają nam sady i łąki zapowiadając jesienne rumiane jabłka i słoiki słońcem malowanego miodziku.
I my jak pszczółki uwijaliśmy się wśród kwiecia słowa pisanego niestrudzenie szukając najlepszych okazów, które wybraliśmy dla naszych Drogich Czytelników. Mamy nadzieję, że uda nam się , toutes proportions gardées :), „zapylić” intelektualnie rzesze czytających, a słowa wypływające spod piór naszych Autorów rozkwitną w Waszych umysłach jak na wiosennej łące.
Porzucając jednak grafomańskie skojarzenia i wynurzenia Naczelnego przejdźmy do konkretów. Bo wiosna wiosną, maj majem, a Czytelnik czekać nie może. Oto przed Państwem Netkultury numer piąty a w nim sporo atrakcji.
Zaczniemy od rzeczy w Netkulturze nowej. Inaugurujemy dział „Netkultura poleca” którego nie należy mylić ze zwykłą siermiężną reklamą. Kolejne odsłony tego działu pojawiać się będą nieregularnie i incydentalnie z okazji absolutnie wyjątkowych. Taka okazja nadarza się właśnie przy okazji wydania numeru piątego. 20.05.2011r. trafi do księgarń powieść historyczna Wiesława Karasińskiego „Możnych kochanie”. Włączamy się w jej promowanie szczególnie ochoczo nie tylko dlatego, że Autora znamy i cenimy od dawna. Niezwykle ważne jest dla nas również to, że możemy przyłożyć rękę do wskrzeszania wartościowego gatunku literackiego i to wspierając w debiucie godnego następcę najlepszych jego przedstawicieli. Jesteśmy pewni, że Czytelnicy Netkultury podzielą naszą opinię po lekturze książki.
Na stronie Netkultury pojawił się również nowy odnośnik „Zostań Autorem Netkultury”, zapraszamy do współpracy z nami nowych Autorów. Zainteresowanych odsyłamy do szczegółów, które pokażą się po kliknięciu w sporych rozmiarów kałamarz w prawej szpalcie naszej strony głównej. Zapraszamy i czekamy na teksty.
Nieco zmienił się układ strony, pojawił się ułatwiający nawigację spis treści aktualnego numeru, przygotowujemy start działu „Aktualności”.
Tyle absolutnych nowości, pora na pozycje stałe czyli kolejne recenzje książkowe i filmowe. Naczelny widząc tytuły rzucił się od razu na recenzję Jacka Gulanowskiego /”Wyzwolenie mężczyzn”/, a po lekturze wybiegł zdaje się w kierunku najbliższej księgarni.
Reszta Redakcji w tym czasie usiłowała na podstawie kolejnego odcinka komiksu Michała Zięby ustalić z kim w końcu Polska wygrała wojnę, co niestety nie zakończyło się jakimkolwiek satysfakcjonującym rozstrzygnięciem. Zajęła się więc odpowiadaniem na niezadane przez czytelników pytania w kolejnej odsłonie działu Czytelnik nie pyta- Redakcja odpowiada.
W dziale „Kraj” mnogość tekstów. Inka Walkowiak wraca do problemu poziomu czytelnictwa w Polsce, Jola Sztejka zajmuje się naszymi podatkami, a konkretnie ich 1% , a Bastelki udowadnia, że warto inwestować w pokolenie 50+.
Z dzieł cyklicznych mamy kolejną opowieść Aleksandry Kunkiewicz z notatek tłumacza oraz kolejną odsłonę cyklu Katarzyny Rymarz o femme fatale /Naczelny będzie ten cykl żegnał z wyjątkowym żalem/.
W dziale krajowym numeru piątego z radością witamy Elżbietę Lipińską piszącą o prawnej problematyce znęcania się nad zwierzętami i kolejny netkulturowy tekst Winricha tym razem o funkcjonowaniu tzw. „pamięci historycznej”. Po niezwykle interesującym wywiadzie, w tym numerze mamy również przyjemność opublikować artykuł Marka Rezlera o historii niepodległościowej konspiracji w Wielkopolsce.
Mizoginów ucieszy na pewno powrót Mariana Wtorka, a kibiców kolejny sportowy felieton naszego nieocenionego Z-M-P.
W dziale „Wywiady” kolejny rarytas – wywiad z Markiem Grajkiem, którego książka o Enigmie była prawdziwym przebojem na rynku księgarskim.
W obszarze sztuki wizualnej kolejne świetne portfolio w dziale foto /wspaniale nam się rozwija ten dział pod ręką Ani Kolasińskiej/ – tym razem to niezwykle wysmakowane zdjęcia Longina Pietrasa, oraz kolejny fotoreportaż Sławomira Olzackiego. Nad tą ostatnią pozycją Naczelny chciałby się chwilę zatrzymać. W atmosferze kolejnej polsko-rosyjskiej wojny tablicowej lektura reportażu Sławka o radzieckich mogiłach w Polsce sprawiła, że Naczelnemu spociły się oczy. Czemu w zgiełku politycznym i medialnym ginie gdzieś ta najprostsza i najsilniejsza więź porozumienia zwykłych ludzi zjednoczonych nieszczęściem i współczuciem które rodzą wzajemny takt i szacunek.
Nie można również zapomnieć o naszych niezmordowanych ilustratorach Katarzynie Rymarz, Magdalenie Skibie Michale Ziębie i Filipie Żywicy. Co my byśmy bez Was zrobili?!
Dziękując wszystkim Współpracownikom i Autorom za kolejny numer Netkultury, a Czytelnikom życzę miłej, wiosennej lektury i owocnego zapylenia 🙂
ZAPRASZAMY!
21:28
tak pięknie napisany wstęp.. poeta nawet wyszedł z admina
a tu ni jednej pochwały
🙂
podziękowania za piękny i prezjrzysty spis treści
14:47
I mnie się podoba. Czytałem dwa razy, ale to błąd, bo się ponad miarę rozmarzyłem i nawet obejrzałem melodramat.