Jolanta Sztejka: „Kim naprawdę jesteś?”

19 marca 2011 17:550 komentarzy

Dan Chaon
„Czekaj na odpowiedź”
tyt. oryg.:  „Await Your Reply ”
tłum.: Katarzyna Karłowska
Dom Wydawniczy Rebis
Poznań 2010

     Na okładce książki poniżej tytułu widnieje rekomendacja: ”Znakomita, zagadkowa powieść, po przeczytaniu której aż się kręci w głowie”. Przyznaję – kręciło mi się głowie już podczas lektury.

     Zakręciłam się do tego stopnia, że wielokrotnie musiałam wracać kilka rozdziałów wcześniej, by przypomnieć sobie, kim był bohater i czym się zajmował. I za każdym razem, kiedy zaczynało mi się wydawać, że wreszcie wiem, wiem… pojawiało się rozczarowanie i konieczne była podróż o kilka stron wstecz.

     Trzy odrębne historie, na pozór niemające ze sobą nic wspólnego. Troje bohaterów, których łączy chęć odnalezienia samego siebie. Miles marzy, by rozpocząć swoje życie od nowa a jednak wciąż skupia się na poszukiwaniach brata bliźniaka, który zaginął wiele lat temu. Nastoletnia Lucy ucieka z nauczycielem historii przekonana, że będzie wieść ciekawe i bogate życie. Ryan nie radzi sobie z prawdą o tym, że ludzie, którzy go wychowywali nie są jego biologicznymi rodzicami.

     Losy bohaterów nieustannie się ze sobą przeplatają. Autor skupia się głównie na wewnętrznych rozterkach trójki bohaterów. Miles nie jest pewny, czy powinien trwać w  poszukiwaniach brata schizofrenika. Wydaje mu się, że Hyden wciąż sobie z niego kpi jednak kolejne wskazówki, które od niego otrzymuje sprawiają, że od wielu lat trwa w tym koszmarnym pościgu. Lucy wierzy nauczycielowi, że będą żyli beztrosko i dostatnio, oby tylko daleko od miejsca, z którego uciekli. Wizja bogactwa okazuje się nie taka bliska i zniecierpliwioną Lucy zaczynają targać sprzeczne emocje. Ryan pewnego dnia opuszcza uczelnię, porzucając całe swoje dotychczasowe życie. Z ulgą przyjmuje do wiadomości fakt, iż uznano go za zmarłego. Zaszywa się w domku pośrodku lasu z hakerem, który zdaje się być jego biologicznym ojcem.

     Bohaterów łączy swego rodzaju egzystencjonalna samotność, ale również jakby niekonsekwencja w dążeniu do prawdy.. Łączy ich również coś jeszcze, po odkryciu czego czytelnik zastanawia się, co wokół niego jest prawdziwe, kto jest jego przyjacielem a kto wrogiem…

     Książka z gatunku tych, o których nie daje się szybko zapomnieć. Do ostatnich stron trzyma w niepewności…

Jolanta Sztejka 

Tags:

Zostaw odpowiedź