Netkultura poleca: XV Festiwal Muzyki Filmowej w Łodzi

23 maja 2012 17:220 komentarzy

Mamy niezwykłą przyjemność zaprosić naszych Czytelników na jubileuszowy XV Festiwal Muzyki Filmowej, który odbędzie się w Łodzi w dniach 1-3 czerwca 2012r. Festiwal, na którym od kilkunastu lat prezentowana jest twórczość najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej /prosimy tylko spojrzeć na zestawienie bohaterów kolejnych edycji/, tym razem poświęcony będzie twórczości Stanisława Syrewicza.

W programie festiwalu znajdą się spotkania z twórcami, projekcje filmów z muzyką Kompozytora, warsztaty kompozytorskie, a przede wszystkim koncerty prezentujące dorobek bohatera tegorocznej edycji festiwalu. Wezmą w nich udział Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Krzysztofa Herdzina i wykonawcy tacy jak m.in. Małgorzata Walewska, Monika Borzym, Katarzyna Łaska, Ewa Konstancja Bułhak czy Andrzej Lampert.

Pełną listę wykonawców i program festiwalu można znaleźć tutaj: Program XV FMF w Łodzi , a o sobie, swojej twórczości i łódzkim festiwalu opowiada sam Kompozytor także… u nas /!/ w wywiadzie, którego udzielił Netkulturze.

Zainteresowanych sylwetką Stanisława Syrewicza odsyłamy również do poniższego biogramu, opracowanego na podstawie internetowej strony Kompozytora i jego facebookowego profilu.

Stanisław Syrewicz ukończył Akademię Muzyczną i Wydział Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. W drugiej połowie lat siedemdziesiątych napisał muzykę do ponad trzydziestu spektakli teatralnych i wielu programów telewizyjnych, współpracując z plejadą polskich reżyserów m.in. z Zygmuntem Hubnerem i Adamem Hanuszkiewiczem. Jego piosenki z tamtego okresu śpiewali najwybitniejsi polscy aktorzy – wśród nich Marek Kondrat, Piotr Fronczewski, Daniel Olbrychski czy Krzysztof Wakuliński, i wykonawczynie tej klasy co Maryla Rodowicz i Magda Umer. Stanisław Syrewicz  /wraz z Jonaszem Koftą/ jest autorem chyba najlepszego żartu w historii naszej muzyki rozrywkowej – piosenka „Śpiewać każdy może” wykonywana przez Jerzego Stuhra weszła na stałe do annałów polskiej rozrywki.

Międzynarodowa kariera Stanisława Syrewicza zaczęła się w 1980r. wraz z realizacją muzyki do polsko-brytyjskiego serialu  „Sherlock Holmes and Doctor Watson”. Rok później stan wojenny zastał Stanisława Syrewicza i jego rodzinę w Paryżu. Decyzję o pozostaniu za granicą przypieczętowała wiadomość o pożarze, który zniszczył ich warszawski dom.

Kompozytor wkrótce nawiązuje kontakt z legendarnym Chrisem Blackwellem – właścicielem wytwórni Island Records. Owocuje to kontraktem, który pozwala Stanisławowi Syrewiczowi na współpracę z gwiazdami światowej piosenki /m.in. Marianne Faithfull, Diane Keaton, Jon Anderson/ i wybitnymi autorami tekstów /np. Norman Gimbel (Killing Me Softly), Don Black (Sunset Boulevard), czy Etienne Roda-Gill (Joe Le Taxi)/. Polskim wielbicielom piosenki znany jest jako kompozytor muzyki do przeboju znanego w polskiej wersji jako „To nie ja” wykonywanego przez Edytę Górniak na konkursie Eurowizji /II nagroda/.

Jednak najbardziej poczesne miejsce w dorobku Stanisława Syrewicza zajmuje muzyka filmowa. Jest on autorem kompozycji do około stu filmów. Współpracował z tak wybitnymi reżyserami jak John Frankenheimer, Ken Russel, Ferdinand Fairfax, czy  Andrzej Żuławski i Jerzy Skolimowski. Do najbardziej docenionych osiągnięć kompozytora zaliczyć trzeba muzykę do filmu „STALIN”, która w USA otrzymała prestiżową ACE AWARD oraz  muzykę z filmu „THE CHOIR”. Płyta ze ścieżką dźwiękową „The Choir” pozostawała przez wiele tygodni na szczycie  listy przebojów muzyki klasycznej w Wielkiej Brytanii, Australii i USA oraz dotarla do czwartego miejsca na „Pop List” w Wielkiej Brytanii, otrzymując status Złotej Płyty.

Stanisław Syrewicz komponuje również muzykę do polskich produkcji filmowych, wymienić tu choćby można „Ferdydurke”, seriale „Tajemnica twierdzy szyfrów” czy „Miłość nad rozlewiskiem”, a także projekt „Grunwald 3D”.

Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej i Brytyjskiej Akademii Filmu i Telewizji.

Zostaw odpowiedź