Rafał Klan: Byłem z prezesem koła Młodzieży Wszechpolskiej (2)

15 lutego 2012 11:522 komentarze

      Po wpisie na blogu, relacjonującym pierwszą rozmowę z Michałem, mój serdeczny przyjaciel, wyszukał w sieci dwa zdjęcia z koncertów, organizowanych przez Młodzież Wszechpolską w Lesznie, a więc za czasów prezesury Michała. Jedno zdjęcie zarejestrowano podczas koncertu z 2001 roku (1), drugie rok później (2). Na jednym mężczyźni w geście wyciągniętej ręki, zaciskają pięść, na drugim  przed sceną na rynku w Lesznie, Wojciech Wierzejski brata się z półnagimi uczestnikami koncertu.

     Zdjęcia pierwotnie opublikowano na stronie internetowej Młodzieży Wszechpolskiej, potem ponoć je zdjęto – tak informuje przynajmniej Gazeta Wyborcza. Wyborcza publikuje zdjęcia pięć lat po pierwszym koncercie, w tym czasie króluje w Polsce PiS, LPR i Samoobrona.

     Powstaje więc mały kwas, bo na zdjęciu co najmniej jeden uczestnik rzeczywiście wyciąga rękę w geście sieg-heil. W rozmowie ze mną, Michał nie pamięta kiedy te zdjęcia usunęli ze strony internetowej i dlaczego. Nie potrafi więc powiedzieć, czy rzeczywiście ugięli się pod presją lokalnych mediów. Przypomina sobie jedną postać z organizacji Nigdy więcej, która monitorowała ich działania. Nie sposób jednak wyciągnąć od Michała więcej informacji. Nie zajmowałem się stroną internetową – mówi. Przyznaje, że nie mógł wszystkiego przewidzieć, a na koncercie, owszem, pojawiło się kilku skinheadów, ale przyjezdnych – dodaje.  Jednocześnie zaznacza, że skinhead też człowiek, znaczy taki jak każdy inny. Na zdjęciach natomiast widzi naturalne zachowanie uczestników koncertu.  Nic niezwykłego. Natomiast wyciąganie zdjęć z Wierzejskim przez GW, to jego zdaniem ówczesna, medialna nagonka na LPR.

      Informacja w GW sprawia, że redaktor naczelny jednej z leszczyńskich gazet wypowiada się krytycznie o lokalnej działalności MW, pomimo tego, że cztery lata wcześniej nie tylko obejmuje patronat nad koncertami, to jeszcze gazeta nie dopatruje się żadnych budzących wątpliwości zachowań, relacjonując na swoich łamach wydarzenie. Michał twierdzi, że naczelny poddał się ogólnopolskiej nagonce. Pisze do redakcji, przypominając zaangażowanie lokalnych mediów wokół imprezy. Wtedy nikt się niczego nie dopatrzył. Teraz po publikacji w ogólnopolskich mediach, powstają wątpliwości, co do intencji organizatorów. Gazeta list Michała drukuje i do tematu nikt już nie wraca.

     Podobna rzecz spotyka prezydenta Leszna, który obejmuje patronat nad konkursem historycznym ,,Roman Dmowski – twórca polskiej niepodległości”. Decyzja Tomasza Malepszego elektryzuje media, partie polityczne, a także wielkopolskiego kuratora oświaty (3). W konkursie mają wziąć udział między innymi licealiści z Poznania, Leszna i Ostrowa Wlkp. Starosta Powiatu Ostrowskiego po rozmowie z dziennikarzem ,,Gazety”, jak donosi lokalny portal, wycofuje swoje poparcie. Koordynatorami konkursu są między innymi pracownicy Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym. Kiedy starosta decyduje się wycofać, powiadamia dyrektorów placówek oświatowych, zabraniając im organizacji konkursu. Prezydent Leszna jednak nie wycofuje się, sam pozostaje na polu bitwy ze swoim poparciem. Tłumaczy mediom, że nie ma nic do zarzucenia leszczyńskiej MW, a myśl Dmowskiego jest mu bliska. Nie precyzuje która dokładnie myśl jest bliska, a przynajmniej w mediach o szczegółach głucho. Stąd pojawiają się kolejne komentarze. Rozmawiać z Malepszym zamierza przewodnicząca wielkopolskiego SLD, tłumacząc, że ani do szkół nie powinno się wpuszczać partii politycznych, ani politycznie bratać się z wrogiem politycznym. Portal lewica.pl określa decyzje i wypowiedzi prezydenta Leszna absurdalnymi, zarzucając brak elementarnej znajomości lewicowych idei (4). Ostatecznie prezydent Leszna nie ugina się przed nikim.

/rys. Katarzyna Rymarz/

     Prawdą jest, co zresztą potwierdza Michał, że poza zorganizowaniem dla młodych ludzi konkursów, turniejów i tym podobnych imprez, lokalnemu MW zależało na zdobywaniu nowych członków. Koło Młodzieży Wszechpolskiej w Lesznie liczyło w swojej szczytowej formie kilkanaście osób maksymalnie. Najczęściej było to kilku zainteresowanych. Z zaangażowaniem, jak to w takich małych grupach, bywało różnie.

      Dodać muszę koniecznie, że Michał organizuje właśnie 9 halowy turniej piłki nożnej z okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego, który trwał będzie od 15 do 17 lutego. Ten turniej ewoluował zresztą, organizowany pierwotnie przez MW pod wodzą Michała, dzisiaj stał się wartością samą w sobie. Oczywiście, gdyby nie Michał, czyli jedyny organizator turnieju, impreza sama z siebie by się nie wydarzyła. Patronat honorowy nad zawodami objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Nie muszę dodawać (ale dodam), że dzisiaj oczywiście żadnych kontrowersji decyzja Marszałka nie wywołuje. Być może dlatego, że nie ma na scenie politycznej LPR, a może dlatego, że nikomu nie chce się wyszukiwać odległych związków Michała z Młodzieżą Wszechpolską, bo gdyby jednak się uprzeć, to przecież zawsze można by ewentualnie rzecz jasna zrobić trochę szumu wokół ukrytych (bo już nie tak jawnych) politycznych intencji organizatora.

      W ten optymistyczny sposób należy zakończyć moje pasjonujące bycie z Michałem. Dzisiaj, jak już wspominałem w poprzedniej części, pracujemy razem w lokalnej gazecie/portalu. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze razem popracujemy przez kilka miesięcy. Planowałem na koniec rozpisać swój bilans zysków i strat, ale ostatecznie nie widzę najmniejszego sensu, żeby próbować się w takich zestawieniach. W międzyczasie zrozumiałem, że sam fakt, podejmowania rozmów, dyskusji, zastanawiając się przy różnych okazjach nad polityką zagraniczną lub wewnętrzną, czy jakąkolwiek inną kwestią polityczną, historyczną, ideologiczną itd., jesteśmy po prostu i w sposób naturalny partnerami w rozmowie, w pracy i w różnych sytuacjach tzw. życiowych. Gdybym uznał, że taki bilans jest mi potrzebny, musiałbym przyznać, że człowiek człowiekiem, ale izmy ponad wszystko. I być może jeszcze rok temu byłbym takiej postawie bliższy.

      Dlatego bilansu nie będzie, będzie za to turniej, na który zresztą nie pojadę, bo ktoś w redakcji musi pracować, kiedy turniejem zajmował się będzie ktoś.

Rafał Klan

cz. I tekstu – tutaj
– – – – – – – – – – – – – – – –
1.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/51,114873,3765685.html?i=1
2.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/51,114873,3765685.html?i=2
3.
http://glogow.naszemiasto.pl/archiwum/850580,sojusz-z-lpr,id,t.html
4.
http://lewica.pl/index.php?id=2524&tytul=Cz%B3onek-SLD:-Dmowski-jest-mi-bliski

Tags:

2 komentarze

  • Spokojna rzeczowa „relacja” z reprezentantem (nie ważne obecnym czy byłym) grupy o wyrazistych poglądach pokazuje jak to wszystko działa. Młodzież Wszechpolska w Lesznie – pod tą szumną nazwą kryje się „w swojej szczytowej formie kilkanaście osób maksymalnie”. To można zbagatelizować, ale „nieświadomi” pracownicy Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym [niedoświetlona oświata?] mogą martwić. A panowie starostowie? Stołek i męska ambicja. Jeden przyznał się do błędu. Mamy więc 50/50. Mogło być gorzej.

  • ciekawe rzeczy piszecie kolega
    ale jak to w większości organizacji bywa,najbardziej zawsze potrzeba figurantów

Zostaw odpowiedź