Jan Gryka: Zenek (2) – Nenufary w tapczanie
Jana Gryki opowiastki o sztuce (1):
Nenufary w tapczanie
/w nawiązaniu do artykułu o Iłarionie Daniluku publikowanego w numerze 9 Netkultury/
W nieustannym poszukiwaniu malowideł Zenka, wspólnie z Leonem Androsiukiem trafiliśmy na jedną ze wsi nieopodal Hajnówki. Znaleźliśmy dom, w którym Zenek pozostawił swoje malarstwo w klasycznej postaci, wypełniając nim całą przestrzeń. Ja zacząłem robić dokumentację fotograficzną, zaś Leon z gospodynią domu wdał się w dyskusję i wspomnienia – o Zenku, oczywiście.
W trakcie rozmowy wyszło na jaw, iż oprócz tego co widać Zenek pomalował jeszcze tapczan, a właściwie jego wnętrze. W trakcie malowania mieszkania wspomniana gospodyni chciała wyrzucić stary, zdezelowany tapczan. Zenek to zauważył i powiedział do niej, że on go zreperuje i tak pomaluje, że ona go już nigdy nie wyrzuci, więc gospodyni się zgodziła. Zenek wewnątrz tapczanu namalował coś w rodzaju jeziorka, w którym pływają kolorowe kwiaty jakby nenufary. I rzeczywiście, kilkanaście następnych lat tapczan pozostał w mieszkaniu. Znów się nieco zdezelował i został przekazany sąsiadce z naprzeciwka.
Kiedy tam poszliśmy, okazało się, że ciągle tam jest, a malowidło jest w idealnym stanie. Ponieważ w tym czasie próbowaliśmy zebrać jakieś przenośne elementy malowane przez Zenka, w związku z organizacją jego wystawy w Galerii Białej /2008/, spytałem obydwu Pań czy nam ów tapczan wypożyczą. Po uzgodnieniu pomiędzy nimi, że właścicielem jest w dalszym ciągu dawna gospodyni, otrzymałem zapewnienie, że tapczan bez problemów będzie wypożyczony. Telefonicznie uzgodniłem termin i pojechałem z kierowcą po tapczan z odpowiednimi pismami do podpisu. Na miejscu się okazało, że tapczan nie jest do wypożyczenia – właścicielka może go jedynie sprzedać. Podała więc cenę 650zł. z uzasadnieniem, że taki był koszt jego remontów. Ostatecznie, po trzech godzinach targowania się kupiłem go za 250 zł. Wystawę jeszcze przetrzymał w całości, ale zaraz potem musiałem zdemontować całkowicie zjedzone przez korniki boczne elementy drewniane. Pozostała dolna płyta, stanowiąca właściwie całość oryginalnej malatury.
Praca znajduje się w zbiorach Galerii Białej.
Jan Gryka
– – – – – – – – – – – – – – – –
Od redakcji:
Zainteresowanych czytelników informujemy, że Katalog prac Iłariona Daniluka: Zenek jest do nabycia w Galerii Białej i w kasie Centrum Kultury. Zachęcamy też do odwiedzenia strony Galerii Białej http://free.art.pl/biala
– – – – – – – –
* Autor publikowanego artykułu – Jan Gryka (ur. w 1959 r.) – ma w swoim dotychczasowym dorobku realizację 30 wystaw indywidualnych. Brał również udział w 65 wystawach zbiorowych. Zajmuje się nie komercyjną sztuką efemeryczną, której sens zawiera się w realizacjach tworzonych na miejscu – wobec zastanych sytuacji przestrzennych i kulturowych. Oprócz własnej działalności artystycznej pracuje na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie od 1983 roku, w Galerii Białej od 1985 roku. Od 1996 roku prowadzi warsztaty dla studentów w Młodym Forum Sztuki Galerii Białej; do tej pory był kuratorem kilkudziesięciu wystaw zbiorowych, prezentacji i pokazów w tym programie. Dzięki tej właśnie działalności lubelska sztuka zyskała kilkunastu młodych artystów, aktywnie tworzących nowe jakości w sztuce aktualnej o zasięgu ogólnopolskim jak i międzynarodowym (m.in. Robert Kuśmirowski, Eliza Galey, Michał Stachyra, Mariusz Tarkawian, Paulina Sadowiska). Jest autorem kilkudziesięciu tekstów krytycznych promujących młodych artystów lubelskich (katalogi wystaw, teksty prasowe, druki ulotne).
11:57
Patrzę, patrzę i podziwiam.
Ciekawe o czym by rozmawiali Zenek z Nikiforem????
(gdyby zrządzeniem losu spotkali się w jednym miejscu i czasie)
Może kto scenariusz spotkania wymyśli – najlepiej ktoś z FL ;)-ciekawe czy będzie mu (scenriuszowi) bliżej fantazy czy grozy?