Sigrun Jakubashke w Galerii Białej!

4 października 2011 23:560 komentarzy

Galeria Biała

zaprasza

Sigrun Jakubaschke Wandmalerei”

 

 

                                         

otwarcie wystawy:

piątek / 7.10.2011 / godz. 18.00

wystawa czynna do 28 października 2011,

od poniedziałku do soboty w godz. 11.00-17.00

Galeria Biała / Centrum Kultury / Lublin / ul. Narutowicza 32

 

„Sztuka Sigrun Jakubaschke wynika z ruchu, który w swym najbardziej pierwotnym znaczeniu jest działaniem znacznie wykraczającym poza nanoszenie, przy pomocy pędzla, farby na podłoże czy wykorzystaniem gipsu i tektury falistej.

U podstaw jej twórczości zawsze leży osobista biografia, rozumiana nie jako indywidualna historia następujących po sobie wydarzeń, lecz jako życiorys osoby stale będącej w drodze. Tę wędrówkę należy rozumieć dwojako. Zarówno jako podróż i wynikającą z niej zmianę miejsc oraz warunków życia, a także jako ciągłość następujących po sobie artystycznych wydarzeń. Suma tych doświadczeń buduje całościowy obraz twórczości Jakubaschke, niczym mapę z zaznaczonymi na jej powierzchni miejscami, które wyznaczają kolejne działania.

Taki „obraz” dobrze ukazuje wewnętrzną dynamikę rozwoju jej sztuki. Często kolejna realizacja jest następstwem czy też wynikiem poprzedzających ją czynności. Dzieje się tak, kiedy Sigrun w swoim malarstwie używa samodzielnie wykonanych pędzli i następnie umieszcza je obok pracy, przez co stają się one obiektami, wchodzącymi w skład całej ekspozycji. Innym przykładem są swoiste „mapy pogody”. Wykonane przeważnie na papierze pakowym, składają się z nieregularnych plam, następnie obramowanych czarnym tuszem. Czasami służą one do budowy obiektów, w formie skręconych, uprzednio pomalowanych, długich wstęg papieru.

Do swojego malarstwa, które powstaje bezpośrednio na ścianie galerii, artystka używa farb w postaci płynnej lub tuszu. Przy tworzeniu kompozycji przestrzennych, składających się z wielu elementów, wybiera ona tworzywo półpłynne. Używa plastikowych węży z których wylewa mieszaninę wody i gipsu. Tą substancją wypełnia również worki foliowe, pozwalając aby w procesie jej zastygania powstały zupełnie nieprzewidywalne, przypadkowe formy. Takie działania prowadzą do powołania indywidualnych sposobów kreacji artystycznej.

Proces działania Sigrun Jakubaschke nie podlega z góry ustalonej koncepcji. Jest on zawsze wynikiem gry, zarówno z wykorzystywanym medium, jak i z zastaną w galerii powierzchnią, co pozwala na ciągłe poszerzanie o nowe możliwości własnej przestrzeni twórczej. Wynikiem takich poszukiwań są na przykład „plany miast”, wraz z barwnym śladem odręcznych zapisków lub jej najnowsze prace powstające na dużych arkuszach. Znajdziemy na nich wielobarwne „korpusy zwierząt” przedstawione w formie szkieletów i ociekające kolorem.”

Ursula Meyer-Rogge

 

Sigrun Jakubaschke (ur. 1957) studiowała w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Hamburgu. Jest laureatką I nagrody Philip Morrisa Neue Malerei in Deutschland w 1981 roku. Przebywała na stypendiach artystycznych w Rzymie (1984) w Hangzhou w Chinach (1988-89). Od 1994 roku Profesor malarstwa w Wyższej Szkole Zawodowej w Hanowerze. Pracowała w uczelniach artystycznych w Hiroszimie, Valencji, Evorze i Rydze (2003-05). Od 2006 roku pracuje jako profesor malarstwa na Uniwersytecie w Osnabrück. Mieszka w Hamburgu. Ma w swoim dorobku wystawy indywidualne, m.in. w Hamburger Kunsthalle (1987), Künstlerhaus Hamburg (1989 i 2002), Kunsthalle Wilhelmshaven (1990), Galerie Hensel, Karlsruhe (1998), Regionalgalerie im Regierungspräsidium Darmstadt (2001), Galerie Hamburger Kunstprojekt, Hamburg (2004 i 2010), RWE Zentrale Osnabrück (2008) oraz w wielu wystawach zbiorowych.

W Galerii Białej odbyły się już dwie wystawy Sigrun Jakubaschke: w 1986 i 2002 roku.

Tags:

Zostaw odpowiedź