Magdalena Jemielity: Maciej Rauch „BETWEEN THE WORLDS”

22 grudnia 2012 18:081 komentarz

Maciej Rauch, fot. Michał Andrysiak, make-up i fryzura Karolina M. Bastrykin

Wyobraźmy sobie krainę znajdującą się gdzieś pomiędzy tym co nas otacza, tym co prawdziwe, lecz dla nas niedostępne oraz tym co nierzeczywiste, wymyślone. Tam znajduje się świat przedstawiony przez Macieja Raucha. Na jego obrazach możemy spotkać przyjaciół artysty, papieża Benedykta, ikony popkultury, a nawet jednorożca. Maciej komentuje otaczającą go rzeczywistość, ukazuje nam ważne chwile z życia swojego i swoich przyjaciół, odbywające się w baśniowej, fikcyjnej scenografii. Artysta łączy światy, które mimo swych różnic, poprzez plastykę tworzą spójny stylistycznie obraz. Opowiada nam o sobie, o swoim otoczeniu, ukazuje obrazy własnych fantazji.

Maciej Rauch „Between the worlds”, olej na płótnie, 150×90 cm

Cykl „Between the Worlds” jest pracą dyplomową obronioną przez Macieja Raucha z wynikiem bardzo dobrym na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdansku. Dr hab. Anna Królikiewicz w recenzji  pisze o tym młodym twórcy:

„Maciej Rauch, jest dla mnie pysznym przykładem artysty, który jest jednocześnie samowystarczalnym samonapędzającym się dziełem sztuki, dbającym o najdrobniejszy szczegół przedstawienia nie tylko na płótnach, ale też na sobie samym, dzierżący berło pełnej kontroli własnego wyglądu i ciała oraz wyglądu dobranego skrupulatnie otoczenia”.

Maciej Rauch „Forever and ever” 130x150cm

Maciej kreuje swój wizerunek, stając się częścią stworzonego przez siebie świata. Niejednokrotnie przedstawiany przez niego Michael Jackson może być pewnym wzorem dla artysty, który w obrazie „Forever and ever” opłakuje śmierć króla popu.

Maciej Rauch „Forever” 130cmx150cm, olej na płótnie

Motyw śmierci można zauważyć także w innych pracach twórcy, przykładem są białe lilie w obrazie „V”, czy wielokrotnie przedstawiane martwe zwierzęta.

Maciej Rauch „V”, 130×130 cm

Maciej Rauch „She drives my wild”, 130cmx150cm, olej na płótnie

Nie są to jednak obrazy naturalistyczne, ukazujące okrucieństwo śmierci, lecz przedstawienia wyidealizowane. Jego malarstwo jest w swojej stylistyce bardzo efektowne i dekoracyjne. Budzi w widzu emocje i wprowadza do stworzonego przez artystę świata „pomiędzy”.

Maciej Rauch „On the beach”

Maciej Rauch „11:11”

Oprócz malarstwa, Maciej Rauch tworzy grafiki, obiekty, instalacje i videoclipy. Jego prace można zobaczyć na stronie: http://maciejrauch.com/

Maciej Rauch „Holy boys”, 200cmx195cm, olej na płótnie

Maciej Rauch „Alienation”, 200cmx190cm, olej na płótnie

 

Magdalena Jemielity

Tags:

1 Komentarz

Zostaw odpowiedź