Lidia Kołodziejska: Zręczna intryga

15 czerwca 2012 15:020 komentarzy

Tom Knox
Biblia Umarłych

tyt. oryg.: The Bible of the Dead
Rebis,  Poznań 2012

     Tom Knox to pseudonim pisarza Seana Thomasa. Urodzony w Anglii, mieszka w Londynie, podróżuje po całym świecie, współpracując z wieloma różnymi gazetami i tygodnikami, takimi jak ”Times”, „Guardian „i „Daily Mail”. Pisze także o sztuce, polityce i historii starożytnej. Jego debiutancka powieść „Sekret Genezis” (REBIS, 2010) stała się międzynarodowym bestsellerem.

     Akcja „Biblii Umarłych” rozpoczyna się w dwóch pozornie ze sobą nie związanych miejscach. Oto młoda archeolog dokonuje ciekawego odkrycia we francuskich jaskiniach. Są to szczątki ludzkie z epoki kamiennej okaleczone w dziwny sposób. W dalekim Laosie na tzw. Równinie Dzbanów  odkryto podobne znaleziska. Co je łączy? Autor zręcznie prowadzi oba wątki, aby w końcu połączyć je w intrygującą całość. Losy młodej archeolog Julii, fotoreportera  Jake`a oraz kambodżańskiej prawniczki Chemdy splatają się, gdy wszyscy troje zaczynają odkrywać prawdę o odrażających praktykach Czerwonych Khmerów z Kambodży. Cała trójka musi stawić czoła przeszłości, zarówno własnej, jak i kraju, który wciąż nie może sobie poradzić z tragiczną historią. Okazuje się, że zwolennicy zbrodniczego systemu, który wymordował 2 miliony własnych obywateli wciąż są na wolności, mają się wcale dobrze i nie zależy im, by ktoś rozgrzebywał dawne tajemnice. Całej trójce zaczyna grozić śmiertelne niebezpieczeństwo.

     Krok po kroku odkrywają straszną prawdę – muszą uciekać. Trasa ich ucieczki wiedzie przez dżunglę Laosu i Kambodży. Zagrożenie stwarza wzajemną bliskość co sprawia,   że dwójkę uciekinierów zaczyna łączyć coś więcej niż wspólny los. Okazuje się ,że wielką miłość można znaleźć w najdziwniejszych okolicznościach.

      Wartka akcja, pełna zaskakujących zwrotów, ciekawe opisy Kambodży i Laosu ,oraz bardzo zaskakujące zakończenie to niewątpliwe atuty tego intrygującego thrillera. Autor umiejętnie łączy wątki historyczne i współczesne, stawia interesujące pytania na temat roli ludzkich uczuć w kształtowaniu współczesnej cywilizacji,  oraz odpowiedzialności za zło popełniane w imię idei. Polecam i ostrzegam – trudno się od tej książki oderwać, więc trzeba sobie zarezerwować wolny wieczór.

Lidia Kołodziejska

Tags:

Zostaw odpowiedź