Jan Gryka: Michał Stachyra (2) – nowa intryga

15 czerwca 2012 15:120 komentarzy

Jana Gryki opowiastki o sztuce (5)*

 

Cud w "Białej" - 1

.

.

Jan Gryka

Michał Stachyra – nowa intryga

     Michał Stachyra kilka miesięcy temu przyjechał do Galerii Białej, aby obejrzeć undergroundowe przestrzenie Młodego Forum Sztuki.

Cud w "Białej" - 2

Zobaczył wówczas na ścianach ślady, które przypominają jakieś niewyraźne figury czy może nawet jakieś postacie. Po wstępnych oględzinach uznał, że coś tam wewnątrz murów musi być i on to odkryje, to będzie to „Cud w Białej”.

Cud w "Białej" - 3

Przyjechał dwa tygodnie przed wystawą i rozpoczął mozolne odkrywki. Chciał mieć pełną dokumentację z tego procesu, więc zainstalowaliśmy kamerę przemysłową, która na okrągło nagrywała, jak spod grubych warstw farby, tynku i pleśni powoli wyłania się jakaś postać.

Cud w "Białej" - 4

      Po kilkunastu dniach pracy udało się odsłonić fragment fresku, którego pochodzenie wstępnie szacujemy na początek XVII wieku. Na dość dobrze zachowanym fragmencie naszym oczom ukazała się postać św. Sebastiana. Michał wymyślając wystawę na zaproszeniu użył ledwo widzialnej plamy, coś w rodzaju Matki Boskiej. Takiego fresku jednakże nie udało się odkryć. Kiedy pojawił się św. Sebastian, Stachyra szybko zrobił fotomontaż i w górną część ciała wstawił swój wizerunek. Oprawiliśmy to w stare złote ramy i obraz zawisł w ostatniej sali.

Cud w "Białej" - 5

Kilka mniej wyraźnych ikonograficznie odkryć pojawiło się też w innych salach. Jednakże najbardziej okazałym odkryciem był św. Sebastian. Co ciekawe, takiego wizerunku używał on rok wcześniej, kiedy to organizował Pielgrzymkę do sztuki w Warszawie. Jego ciało w pozie św. Sebastiana było przeszyte pędzlami malarskimi, zaś z ran tryskała kolorowa farba.
[patrz poprzednia opowiastka]

Cud w "Białej" - 6

     W dzień przed otwarciem wystawy w Młodym Forum Sztuki Galerii Białej artysta uznał, że już niczego więcej nie uda się odkryć.

   Jakież było nasze zdziwienia, kiedy następnego dnia zobaczyliśmy kompletnie zdemolowaną przestrzeń galerii. Na podłogach pełno śmieci, butelek i puszek po piwie a na ścianach pełno sprejowych tagów, napisów i niecenzuralnych słów. Ucierpiał również fresk św. Sebastiana.

Nasza rozpacz nie miała końca!!! Na nagraniu z kamery przemysłowej zobaczyliśmy bandę chuliganów, którzy w nocy wtargnęli do galerii i zrobili sobie balangę niszcząc jednocześnie wystawę.

Cud w "Białej" - 8

     Materiał wideo natychmiast przekazaliśmy policji, która uznała, że to nie jest jej sprawa, gdyż wina jest nasza, ponieważ nie zamknęliśmy na noc galerii.

     Wynajęliśmy więc znanego prywatnego detektywa, który do tej pory próbuje rozwikłać zagadkę Cudu w Białej.

Cud w "Białej" - 9

.

tekst i zdjęcia: Jan Gryka
– – – – – – – –

*Inne nasze publikacje pióra Jana Gryki:

– „Zenek„  [rzecz o Iłarionie Daniluku]- -> tutaj
– Opowiastka (1) – „Nenufary w tapczanie„ –> tutaj
– Opowiastka (2) – „Leon Tarasewicz, malarz z Walił„ –> tutaj
– Opowiastka (3) –  „Mariusz Tarkawian: urwane części ciała„ -> tutaj
– Opowiastka (4) – „Michał Stachyra: wcielenia” -> tutaj

 

Tags:

Zostaw odpowiedź