Damian Kozik: Zmień siebie i innych w 21 dni

15 kwietnia 2012 14:170 komentarzy

Alder Harry,  Heather Beryl
„NLP w 21 dni”
tytuł oryg. „NLP in 21 days”
tłum: Anna Sawicka-Chrapkiewicz
Rebis, Poznań 2010

 

      Doktor Harry Alder jest biznesmenem, trenerem kadr kierowniczych i autorem kilkunastu książek na temat NLP. Beryl Heather to światowej sławy specjalistka w dziedzinie NLP, założycielka i dyrektor centrum treningowego Realisation at Stenhouse w Cardiff w Wielkiej Brytanii.

      Twórcy książki „NLP w 21 dni” starają się, aby czytelnik miał jak największe pole do popisu. Autorzy dają świetne rady dotyczące samodoskonalenia czy motywacji, wiele opisów powala na nogi i z pewnością powoduje, że chce się brnąć dalej z książeczką wartą grzechu. Każdy dzień to nowe wyzwanie, inny etap, następne zadanie do wykonania, 3 tygodnie często ciężkiej pracy i przede wszystkim świetnej zabawy.

      Oczywiście zagłębiając się w samo zjawisko NLP można się dowiedzieć, że odkąd powstała w latach 70’ jego idea wiele się zmieniło przede wszystkim w podejściu ludzi oceniających czy praktykujących. Trzeba wspomnieć, że programowanie neurolingwistyczne to nie skomplikowany proces czy jak to nazywali swego czasu naukowcy (są tacy, co nazywają je do dziś) pseudonauką czy paranauką. Niebezpiecznym stwierdzeniem byłoby to, że jest to kompletnie niepotrzebne, bo w końcu tysiące czytelników na całym świecie mogłoby się obrazić. Trzeba pamiętać, że „sztuka doskonalenia” nie jest tylko ciężką aczkolwiek skuteczną terapią, ale także czynnikiem motywującym w życiu każdego człowieka. Z resztą NLP pojawia się w szkoleniach z metod służących rozwojowi samomotywacji, zdolności negocjacyjnych, umiejętności uwodzenia, czy prowadzenia kampanii wyborczych. Więc musi to coś oznaczać.

     Książka przede wszystkim opiera się na prywatnych, niezależnych praktykach, więc nawet nie może być standardem, bo nauka zależy także od nauczyciela danego przedmiotu. Twórcy postarali się o wspomnianą już różnorodność. Każdy dzień przynosi nam nowe szanse, nie tylko na zrozumienie nas samych, ale także otoczenia, które jest indywidualne dla każdego człowieka. Tutaj nie wiem jak w przejrzysty sposób ukazać najtrafniej spis treści, aby nie zanudzić jego istotą. Po krótkim namyśle postanowiłem jednak spisać poszczególne dni (bez dodatkowych dopisków, o których później).

DZIEŃ 1.: Jak ludzie postępują;
DZIEŃ 2.: Realizowanie swoich pragnień;
DZIEŃ 3.: Wiedzieć, czego się naprawdę chce;
DZIEŃ 4.: Jak zdobyć przyjaciół i oddziaływać na innych;
DZIEŃ 5.: Techniki komunikacyjne;
DZIEŃ 6.: Nadawanie sensu własnemu światu;
DZIEŃ 7.: Zmienianie swojego świata;
DZIEŃ 8.: Potęga języka;
DZIEŃ 9.: Wartość niedookreślonego języka;
DZIEŃ 10 Przejdźmy do szczegółów;
DZIEŃ 11.: Dawno, dawno temu;
DZIEŃ 12.: Inna perspektywa;
DZIEŃ 13.: Oswajanie czasu;
DZIEŃ 14.: Gdzie wprowadzić zmiany?;
DZIEŃ 15.: Myśleć poza schematem;
DZIEŃ 16.: Klucz do indywidualnej doskonałości;
DZIEŃ 17.: Strategie sukcesu;
DZIEŃ 18.: Jeśli inni mogą, to ja też;
DZIEŃ 19.: Doskonalenie samopoczucia;
DZIEŃ 20.: Doskonałość od zaraz;
DZIEŃ 21.: Wszędzie zmiany.

      Jak widać, tematy mają kojarzyć się czytelnikowi z konkretnymi problemami, jakie zostały poruszone w książce. Dzięki temu po przejściu „3 tygodniowego szkolenia” możemy się cofnąć do konkretnych dni. Tutaj sugestia dla twórców, którzy mogliby 21 dni umieścić w wygodnej tabelce lub po każdym dniu pozostawić pustą kartkę na osobiste refleksje z nim związane, co pozwoliłoby na swobodne samodoskonalenie tematu. Należy wspomnieć o codziennych założeniach i zadaniach, które mają nam pomóc zrozumieć treść oraz dać nam szansę na utrwalenie przeczytanego materiału.

    Podsumowując, książka „NLP w 21 dni” jest lekturą nie tylko dla wykształconych ludzi. Jest to kompendium wiedzy, z której korzysta się latami. Jest to w jakimś stopniu inwestycja w przyszłość. Wizyty u psychiatry czy terapeuty są bardzo drogie, zaś mając tę publikację w kieszeni, płacimy raz za swój sukces, który rozwijamy tak długo jak nam się podoba bez większych wysiłków czy kosztów. Dlatego właśnie polecam tę książkę, zawiera ogromną ilość wiedzy, którą zdobędziesz w 21 dni i możesz ją rozwijać latami, dążąc do sukcesu osobistego.

 Damian Kozik

Tags:

Zostaw odpowiedź