Netkultura poleca: Maciej Fortuna Trio w trasie!

1 lutego 2012 22:390 komentarzy

Dla miłośników jazzu dobra wiadomość. Po styczniowej premierze płyty Solar Ring (anonsowanej przez nas w tej rubryce), Maciej Fortuna Trio  ruszyło w trasę koncertową po kraju. Muzykę z nowej płyty będzie można usłyszeć w wielu miejscach: od Lubina przez Katowice i inne miasta Śląska po Radom, Warszawę i Bydgoszcz. Netkultura będzie informowała na bieżąco i z wyprzedzeniem o kolejnych koncertach. Poniżej koncertowy rozkład jazdy na luty i marzec dla Maciej Fortuna Trio.

Podajemy także trasę koncertową Maciej Fortuna Quartet, jako że  lider zespołu nie próżnuje, uczestniczy w kilku projektach.

Wszyscy członkowie grupy są znanymi muzykami, regularnie koncertującymi w Polsce i poza granicami. Prawie rok temu przybliżyliśmy naszym czytelnikom sylwetkę trębacza Macieja Fortuny /wywiad z muzykiem/. Dziś pora na przedstawienie dwóch pozostałych członków grupy, znakomitych jazzmanów: Franka Parkera i Piotra Lemańczyka.

od lewej: P. Lemańczyk, M. Fortuna, F. Parker /fot. Julia Ruminiecka/

Frank Parker – perkusista i producent muzyczny z Chicago. Jeszcze na studiach (Western Illinois University, grał tam w Jazz Studio Orchestra), stworzył dwa autorskie nagrania: Jazz At the Crossroad (1992) i The Third Degree (1994), z których jedno było nominowane do nagrody Grammy. Współpracował i współpracuje nadal z czołówką światowego jazzu – m.in.: Patricia Barber, Kurt Elling, Chris Potter, Benny Carter, Freddie Hubbard, Jon Faddis, Randy Brecker, Roy Hargrove, Arturo Sandoval, Nicholas Payton, Andy Bey, Mark Murphy, Joe Lovano, Bobby Watson, John Patitucci.

Piotr Lemańczyk – kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor. Należy do grona wybitych muzyków europejskiej sceny jazzowej. Jest laureatem konkursów jazzowych: Jazz Juniors ’95 i ’96 w Krakowie. Laureat konkursu Jazz nad Odrą ’96 – nagroda za kompozycje oraz zwycięzca Pomorskiej Jesieni Jazzowej ’96, gdzie otrzymał Złoty Klucz do Kariery. Jest członkiem wielu czołowych polskich zespołów jazzowych oraz jedynym europejczykiem amerykańskiego zespołu Beatlejazz. Często współpracuje z gwiazdami światowego jazzu takimi jak: Jerry Bergonzi, Tim Hagnas, Gary Novak, Dave Kikoski, Seamus Blake, Clarence Penn, Brian Melvin, Avishai Cohen (tp), Jakob Dinesen, Rivo Taffenau, Pere Blanchard, Tyler Hornby, Kent Sangster, Gus Dahlberg, Jonatan Rautio. Nagrał cztery autorskie plyty: Follow The Soul, Freep, Village Time, Naha People. Wszystkie otrzymały znakomite recenzje w prasie fachowej. Ponadto brał udział w nagraniu ponad dwudziestu płyt z wybitnymi artystami polskiej sceny jazzowej. Często występuje z Maciejem Sikałą, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Adamem Pierończykiem oraz Jackiem Kochanem.

Korzystając z okoliczności – wiadomość a propos. Poczynając od lutego, będziemy w kolejnych numerach coraz więcej miejsca poświęcać muzyce jazzowej i parającym się nią muzykom. Można powiedzieć, że wyruszamy pod prąd, bo ten rodzaj muzyki uważa się dziś za niszowy. Chyba nie do końca w to wierzymy i pragniemy tą niewiarą zarazić innych.

Poniżej koncertowy rozkład jazdy zespołów Macieja Fortuny na luty i marzec.

Maciej Fortuna Trio:

4 lutego 2012, godz. 19.00 Klub „Pod Muzami” CK „MUZA” ul. Armii Krajowej 1 w Lubinie,

9 lutego 2012, godz. 20.00 – Klub Panorama, 40-694 Katowice Ligota , ul. Śląska 75,

10 lutego 2012, godz. 19.00 – MOKSiR Chrzanów Klub Stara Kotłownia – Scena Młodych, ul. Broniewskiego 4

12 lutego 2012, godz. 16.00 – Ostromecko/Bydgoszcz, Pałac w Ostromecku,

16 lutego 2012, godz. 19.15 – Teatr Sztuk w Jaworznie (43-600),  ul. Mickiewicza 2,

25 lutego 2012 , godz. 19.00 – Kawiarnia Muzyczna Miejskiego Ośrodka Kultury „Amfiteatr”, Radom, ul. Parkowa 1,

10 marca 2012, godz. 19.00 – Ośrodek Kultury Wesoła, Warszawa, ul. Starzyńskiego 21,

15 marca 2012 , godz. 18.30 – Wołowski Ośrodek Kultury, Wołów,  ul. Sikorskiego 6, Muzyczne Pory Roku,

16 marca 2012, g. 20 –  Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki , ul. Zamkowa 2, 41-211 Sosnowiec,

17 marca 2012, godz. 19.00 – Dom Kultury „Koźle” , Kędzierzyn-Koźle, ul. Skarbowa 10 ,

18 marca 2012, godz. 19.00 – „Sokolnia” Dom kultury, Imielińska 29, 41-407 Imielin,

Maciej Fortuna Quartet

5 lutego 2012 , g. 17.00 – Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Szafarnia 1 (87-404 Radomin) –

11 lutego 2012 godz. 19.00 – Raciborskie Centrum Kultury, Racibórz (47-400),

26 lutego 2012 – Ośrodek Kultury, Brwinów,

29 marca 2012 – Jasielskie Spotkania Muzyczne, Jasło,

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź