Portfolio miesiąca: Przemysław Piwowar

15 stycznia 2011 00:253 komentarze

     Przemysław Piwowar (rocznik 1957) z Wrocławia. Z wykształcenia architekt, fotograf z zawodu i zamiłowania. Z  aparatem w ręku od 11 roku życia – odbitki w ciemni wykonywał osobiście od samego początku swojej przygody z fotografią.

 

    Łowca „smaczków”. „Strzelając zdjęcia” liczy, że uchwyci jakieś interesujące zdarzenia. Ich treść jest zaplanowana, mało w nich jest przypadku. Czy jest to „polowanie zamierzone”, czy też po prostu w konkretnej chwili widzi coś, co warte jest uwiecznienia – najbardziej interesują go ludzie jako „obiekty niepowtarzalne”, szczególnie w zestawieniu z otoczeniem, sytuacją.

      

     Kiedyś fotografował analogowo, teraz cyfrowo. Wojną zwolenników fotografii tradycyjnej z cyfrową nie jest zainteresowany – szkoda mu na nią czasu. Ważne dla niego jest to czy zdjęcie jest dobre, czy posiada treść, a nie to jakim typem aparatu zostało zrobione. Skoro „analogiem” fotografuje się trudniej, zatem nie jest dla niego zrozumiały sentyment do analogowej przeszłości. Trudniej, mniej efektywnie, więc po co?

  

     Jego zdjęcia były publikowane m. in. w „Gazecie Wyborczej”, w publikacjach o architekturze (w Niemczech i w Polsce), w katalogach, kalendarzach, stanowiły okładki książek.

 

     Na pokonkursowej wystawie „Akademii Fotografii” (organizowanej przez GW) pokazano więcej jego zdjęć, niż kogokolwiek z pozostałych laureatów. W 2009 r. zdobył Grand Prix w fotokonkursie Towarzystwa Izerskiego oraz zdobył II nagrodę w konkursie fotograficznym „Maratonu Wrocław”, w roku bieżącym – został wyróżniony. Fotografie P. Piwowara można było kilkakrotnie oglądać na wystawach na wrocławskim ulicach. Zostały też wyróżnione przez miesięcznik „Foto Video”.

     To co uderzyło nas w zdjęciach Przemysława Piwowara to doskonałe wyczucie chwili, każde zdjęcie staje się przez to nie tylko prostą rejestracją rzeczywistości…

    …ale również klimatyczną impresją… 

   … a czasem wręcz metaforą.

      Mamy nadzieję, że, inaugurujące dział prezentacji fotograficznych, portfolio Przemysława Piwowara będzie dla Czytelników Netkultury źródłem wrażeń i inspiracji.

 

Tags:

3 komentarze

Zostaw odpowiedź